Wychowanie dla pokoju w pedagogice Marii Montessori
redakcja naukowa: Małgorzata Miksza
format: B5 / objętość: 160 stron / oprawa miękka, klejona
ISBN
978-83-942757-3-0
Prawdziwy pokój oznacza zwycięstwo sprawiedliwości i miłości między ludźmi:
oznacza lepszy świat, w którym panuje harmonia.
Maria Montessori
Słowa Marii Montessori sprzed prawie stu lat są nadal aktualne. Wartości, na które w tej wypowiedzi autorka zwróciła uwagę, tj. sprawiedliwość i miłość, w XXI wieku konfrontowane są każdego dnia z trudną, często brutalną rzeczywistością. Problem pokoju, wychowania dla pokoju z perspektywy badań pedagogicznych jest często i chętnie podejmowany. Niemniej z perspektywy wizji aktualnego i przyszłego życia istotne jest, jak idee wychowania dla pokoju są i będą realizowane w pedagogii, praktyce edukacyjnej (...)
Dr Małgorzata Miksza
Fragment recenzji:
(…) W popularnym odbiorze pedagogika Marii Montessori jest kojarzona głównie z metodą spontanicznego uczenia się dziecka dzięki włączeniu go w uporządkowane środowisko stymulujące do zadawania pytań i rozwiązywania problemów. Mniej znane są natomiast starania wielkiej włoskiej pedagożki o wychowanie moralne i duchowe podopiecznych, będące w jej przekonaniu jedynym środkiem do zapobieżenia wojnom i zaprowadzenia powszechnego pokoju dzięki praktycznemu zaznajomieniu dzieci z takimi wartościami jak globalne obywatelstwo, osobista odpowiedzialność i szacunek dla innego.
Tym właśnie zagadnieniom jest poświęcona oddawana dp rąk czytelników książka, która stanowi starannie dobrany zbiór artykułów skoncentrowanych na problematyce wychowania do pokoju, najpierw w szerszej perspektywie teoretycznej, a następnie w doktrynie Marii Montessori (...).
Dr hab. Jerzy Kochanowicz